Offering you a complete choice of products which include smart clg4020 centerless grinding machine and gne 85 centerless grinding machine.
₹ 2300000 / Piece Get Latest Price
| Grinding Capacity | 20–50 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Wheel Size | 400x200 |
| Maximum Grinding Diameter | 60 mm |
| Machine Type | Through And Infeed |
| Spindle Power | 11–15 kW |
| Control Type | Hydraulic |
| Feed Type | Hydraulic |
| Max Work Length | Up to 200 mm |
| Country Of Origin | India |
| Brand | Smartek |
| Usage | Industrial |
| Material | MS |
| Motor Speed | 1440RPM |
| Model Number | Smart CLG4020 |
| Grinding Length | 200mm |
| MODELS | SMART-CLG-4020 | |
| TECHNICAL DETAILS | Hydraulic | |
| Maximum dia of job | mm | 80 |
| Minimum dia of job | mm | 2 |
| GRINDING WHEEL | Angular contact Antfrication | |
| Grinding wheel () | mm | 400*200 |
| Minimum Useful Dia. Of wheel. | mm | 280 |
| Dressing speed (steeples ) | mm/Min | 100-400 |
| Motor power (BhartBijli) | kw | 11 /1440RPM |
| INFEED SYSTAM (G.W CARRAIGE) | ||
| IN feed with hand wheel | mm | 80 |
| Rapid Approach (max) | mm | 15 |
| Spark-off Time | sec | 0-60 |
| Min. incremental feed | mm | 0.001 |
| REGULATING WHEEL | Angular contact Antfrication | |
| Regulating wheel (OD x ID) | mm | 300*200 |
| Minimum Useful Dia. Of wheel. | mm | 200 |
| Speed range (steeples ) (With VFD Drive) | RPM | 20-200 |
| Gearbox (Bonfiglioli Make) | mm | 20-Jan |
| Dressing speed ( steeples ) | Mm/min | 22-75 |
| Swivelling about horizontal axis | -2 | |
| Swivelling about vertical axis | +/-4 | |
| Motor power (Bhartbijli) | Kw/RPM | 2.2/1440rpm |
| HYDROULIC MOTOR | ||
| Motor power | Kw/RPM | 0.75/1440 |
| Pump Capacity | Ltr/min | 10 |
| Tank Capacity | Ltr | 60 |
| COOLANT MOTOR | ||
| Motor Power | Kw/RPM | 0.75/2800 |
| Pump Capacity | Ltr/min | 100 LPM |
| Tank Capacity | Ltr | 300 |
| GUARANTEED ACCURACY | ||
| Roundness (Standard test PC) | mm | 0.002 |
| Cylinder city (Standard test PC) | mm | 0.002 |
| POWER TYPE | ||
| Power | 415/50Hz | |
| Total power (Approx.± 10%) | kwa | 25 |
| MACHINE WEIGHT | ||
| Machine Approx. weight | KG | 3500 |
| Machine Floor size with coolant tank | mm | B3200/D2200/H2800 |
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Grinding Capacity | Up to 20 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Wheel Size | 400×150 mm |
| Maximum Grinding Diameter | 100 mm |
| Grinding Length | 200 mm |
| Machine Type | Through Feed |
| Spindle Power | 11–15 kW |
| Control Type | PLC |
| Feed Type | Hydraulic |
| Max Work Length | Up to 200 mm |
| Country Of Origin | India |
| Voltage | 415V |
| Brand | Smartek |
| Model No | GNE 85 |
| Materials | MS |
| Usage | Industrial |
Centerless Grinding – No centers or chucks; perfect for mass production of cylindrical parts.
Through-feed & In-feed Modes – For both long bars and shoulder-type components.
Hydrodynamic or Servo Regulating Wheel – Ensures consistent pressure and surface finish.
Robust Construction – Minimizes vibration and improves dimensional accuracy.
Nisar Khan (MD)
Smartek Machines Private Limited
Khasra No 512 M First Floor, Jalalabad,Behind Krishna Sagar Hotell
Muradnagar - 201206, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India