Our product range includes a wide range of ig100 internal cnc bore grinder machine, smart ug150 cnc bore grinder machine, smart ig50 cnc bore grinder machine, smart ig100 cnc bore grinder machine and smart ig150/250 cnc bore grinder machine.
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Max Bore Diameter | Up to 50 mm |
| Max Bore Length | Up to 150 mm |
| Control Type | CNC |
| Grinding Wheel Diameter | 40 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Chuck Size | 200 mm |
| Spindle Speed | Variable Speed |
| Wheel Type | Diamond |
| Loading Type | Manual Loading |
| Brand Origin | Indian |
| Materials | MS |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 |
| Usage | Industrial |
| Model Number | IG100 |
| Brand | Smartek |
| Display Type | Digital |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Layout | Vertical |
| IG100 | ||
| CAPACITIES | U/M | VALUE |
| Swing over | MM | 250 |
| Maximum chuck capacity | MM | 200 |
| Maximum Grinding bore dia | MM | 100 |
| Minimum Grinding bore die (OPTIMUM) | MM | 25 |
| Maximum bore grinding length | MM | 35 |
| Work Head Antifriction Bearing type | ||
| Spindle Mounting | TAPER | A2-6 |
| Spindle Speeds (infinitely Variable) | RPM | 50-950 |
| Spindle Induction motor | Kw | 1.5 |
| Spindle Servo motor | Nm | 12 |
| Maximum component weight (Including Chuck) | KG | 70 |
| In-feed System (X) Work Head Slide | ||
| Total Stroke | MM | 300 |
| Rapid Feed Rate | MTR / MIN | 10 |
| Feed Servo drive Motor (Ac Servo Motor) | NM | 12 |
| Guide-ways | TYPE | LINEAR ROLLER |
| Input Resolution | MM | 0.001 |
| Work head degree | degree | 14-Jan |
| Internal Spindle for Face grinding with VFD Drive | ||
| Internal Grinding Spindle Belt Drive | size | 60x250 26000rpm |
| Motor Power | Kw | 3.7 - 2850 |
| HF Spindle | Kw | |
| General | ||
| CNC Control System | Make | Fanuc Oi TF Plus |
| Operation voltage | Volts | 415 + 10 % AC 3 Phase |
| Total Power Requirement | KVA | 30 |
| Total Gross Weight (Approx.) | KG | 3600 |
₹ 5500000 / Piece Get Latest Price
| Grinding Type | Internal |
| Number of Axes | 4-Axis |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Sped | 950 RPM |
| Layout | Horizontal |
| Admit Between Centers | universal grinding OD & ID |
| Max Grinding Diameter | 150 mm |
| Model Name/Number | UG150 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand/Make | Smartek |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 |
| Accuracy | 0.01 |
| Material | MS |
| Display | Digital |
₹ 2100000 / Piece Get Latest Price
| Grinding Type | Internal |
| Number of Axes | 2-Axis |
| Controller Brand | delta |
| Spindle Sped | 950 RPM |
| Layout | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Max Grinding Diameter | 50mm |
| Model Name/Number | IG50 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand/Make | Smart |
| Spindle Power | 2.2 kW (3 HP) |
| Max Component Weight | 20 kg |
| Automation | Auto Compensation, Automatic Dressing |
| Grinding Wheel Type | Abrasive |
| Phase | 3 |
| Voltage | 415 V |
| Materials | MS |
| SMART-IG50 | ||
| CAPACITIES | U/M | VALUE |
| Swing over | MM | 200 |
| Maximum chuck capacity | MM | 150 |
| Maximum Grinding bore dia | MM | 50 |
| Minimum Grinding bore die (OPTIMUM) | MM | 10 |
| Maximum bore grinding length | MM | 25 |
| Work Head Antifriction Bearing type | ||
| Spindle Mounting | TAPER | A2-5 |
| Spindle Speeds (infinitely Variable) | RPM | 50-950 |
| Spindle Induction motor | Kw | 1.5 |
| Spindle Servo motor | Nm | 12 |
| Maximum component weight (Including Chuck) | KG | 35 |
| In-feed System (X) Work Head Slide | ||
| Total Stroke | MM | 220 |
| Rapid Feed Rate | MTR / MIN | 10 |
| Feed Servo drive Motor (Ac Servo Motor) | NM | 8 |
| Guide-ways | TYPE | LINEAR ROLLER |
| Input Resolution | MM | 0.001 |
| Work head degree | degree | 14-Jan |
| Internal Spindle for Face grinding with VFD Drive | ||
| Internal Grinding Spindle Belt Drive | size | 60x250 26000rpm |
| Motor Power | Kw | 3.7 - 2850 |
| HF Spindle | Kw | |
| General | ||
| CNC Control System | Make | Fanuc Oi TF Plus |
| Operation voltage | Volts | 415 + 10 % AC 3 Phase |
| Total Power Requirement | KVA | 25 |
| Total Gross Weight (Approx.) | KG | 2800 |
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Grinding Type | Internal |
| Number of Axes | 2-Axis |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Sped | 500 RPM |
| Layout | Vertical |
| Max Grinding Diameter | 100 mm |
| Model Name/Number | Smart IG100 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand/Make | Smartek |
| Spindle Power | 5.5 kW (7.5 HP) |
| Max Component Weight | 50 kg |
| Automation | Automatic Dressing |
| Grinding Wheel Type | Abrasive |
| Usage | Industrial |
| Material | MS |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Display Type | Digital |
| SMART-IG100 | ||
| CAPACITIES | U/M | VALUE |
| Swing over | MM | 250 |
| Maximum chuck capacity | MM | 200 |
| Maximum Grinding bore dia | MM | 100 |
| Minimum Grinding bore die (OPTIMUM) | MM | 25 |
| Maximum bore grinding length | MM | 35 |
| Work Head Antifriction Bearing type | ||
| Spindle Mounting | TAPER | A2-6 |
| Spindle Speeds (infinitely Variable) | RPM | 50-950 |
| Spindle Induction motor | Kw | 1.5 |
| Spindle Servo motor | Nm | 12 |
| Maximum component weight (Including Chuck) | KG | 70 |
| In-feed System (X) Work Head Slide | ||
| Total Stroke | MM | 300 |
| Rapid Feed Rate | MTR / MIN | 10 |
| Feed Servo drive Motor (Ac Servo Motor) | NM | 12 |
| Guide-ways | TYPE | LINEAR ROLLER |
| Input Resolution | MM | 0.001 |
| Work head degree | degree | 14-Jan |
| Internal Spindle for Face grinding with VFD Drive | ||
| Internal Grinding Spindle Belt Drive | size | 60x250 26000rpm |
| Motor Power | Kw | 3.7 - 2850 |
| HF Spindle | Kw | |
| General | ||
| CNC Control System | Make | Fanuc Oi TF Plus |
| Operation voltage | Volts | 415 + 10 % AC 3 Phase |
| Total Power Requirement | KVA | 30 |
| Total Gross Weight (Approx.) | KG | 3600 |
₹ 4200000 / Piece Get Latest Price
| Grinding Type | Internal |
| Number of Axes | 3-Axis |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Sped | 950 RPM |
| Layout | Vertical |
| Admit Between Centers | Bore Grinding 200mm |
| Max Grinding Diameter | 150 mm |
| Model Name/Number | IG150/250 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand/Make | Smartek |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Material | MS |
| Display | Digital |
| Usage | Industrial |
| SMART-IG150/250 | ||
| CAPACITIES | U/M | VALUE |
| Swing over | MM | 300 |
| Maximum chuck capacity | MM | 250 |
| Maximum Grinding bore dia | MM | 150 |
| Minimum Grinding bore die (OPTIMUM) | MM | 50 |
| Maximum bore grinding length | MM | 35 |
| Work Head Antifriction Bearing type | ||
| Spindle Mounting | TAPER | A2-6 |
| Spindle Speeds (infinitely Variable) | RPM | 50-950 |
| Spindle Induction motor | Kw | 2.2 |
| Spindle Servo motor | Nm | 22 |
| Maximum component weight (Including Chuck) | KG | 100 |
| In-feed System (X) Work Head Slide | ||
| Total Stroke | MM | 350 |
| Rapid Feed Rate | MTR / MIN | 10 |
| Feed Servo drive Motor (Ac Servo Motor) | NM | 12 |
| Guide-ways | TYPE | LINEAR ROLLER |
| Input Resolution | MM | 0.001 |
| Work head degree | degree | 14-Jan |
| Internal Spindle for Face grinding with VFD Drive | ||
| Internal Grinding Spindle Belt Drive | size | 60x250 26000rpm |
| Motor Power | Kw | 3.7 - 2850 |
| HF Spindle | Kw | |
| General | ||
| CNC Control System | Make | Fanuc Oi TF Plus |
| Operation voltage | Volts | 415 + 10 % AC 3 Phase |
| Total Power Requirement | KVA | 30 |
Nisar Khan (MD)
Smartek Machines Private Limited
Khasra No 512 M First Floor, Jalalabad,Behind Krishna Sagar Hotell
Muradnagar - 201206, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India